KOUZELNÉ BYLINY, OLIVIE SHARABOVÁ

09.11.2012 15:04

Úvod do učiva:Bylinkářství se zaměřuje na přípravu léčivých čajů atd.

Náplň předmětu:Naučit žáky(studenty,to je jedno) připravovat bylinné čaje atd.

Předmět:
Léčivé bylinky

Uvedený seznam rostlin je obecným průvodcem. Léčivou částí bylin může být květ, kůra i celá rostlina. K dostání je asi pět set léčivých bylin, obvykle se prodávají na váhu. Tento seznam je návodem, kterou bylinu zvolit při potížích, kupujte nejlépe hotové čaje, které jsou přesně odměřeny a je u nich uvedeno v jakém množství a jakým způsobem připravené je můžete konzumovat.

K léčení neduhů se od pradávna používaly byliny. Kdysi to byla doména šamanů, kteří znali jejich vlastnosti, podobně jako vesnické vědmy. Původně se z bylin připravovali všechny léky. Slovo "droga" je odvozeno od naglosaského "dregen" tj. sušit, což se přeneslo na sušené bylinky.

Nálevy - bylinné čaje

Bylinné nálevy je možné připravovat z listů, květů a zelených stonků. Do čajů můžeme rozdrtit i některá semena a kůru. Používá se 1 čajová lžička sušených bylinek na šálek, nebo 30 g na 0,5 l vařící vody. Bylinky se přelívají vařící vodou a nechají se 5 - 15 minut vylouhovat.

Studený nálev

Některé bylinky mají účinné látky, které se horkem znehodnotí, a proto se z nich připravují studené nálevy. Sypají se do nekovové nádoby 30 g bylinek se přelívá 0,5 l studen vody. Zakrývá se těsně přiléhajícím víčkem a nechává se 5 - 6 hodin vylouhovat.

Odvar

Některá semena, pupeny, kořeny, kůra apod. je nutno na krátkou dobu ve vodě povařit. Takový postup se nazývá dekokce. Jde-li o sušené části rostlin, měly by se najemno rozdrtit na prášek. Používá se 30 g sušených bylinek nebo 60 g čerstvých na 0,5 l vody. Směs se uvede do varu, na mírném ohni se povaří 10 - 15 minut a scedí se.

Sirupy

Některé bylinky bývají hořké, a proto jsou daleko chutnější, užívají-li se v podobě sirupu, zvlášŕ pokud jsou určeny dětem. K přípravě situpu se přidává na každých 0,5 l nálevu nebo odvaru 0,5 kg cukru a slabě se zahřeje, dokud se cukr nerozpustí. Sirupy se uchovávají v chladničce.

Koupele

Do koupele se přidává 0,5 l odvaru nebo nálevu.

Hojivé masti

Z bylinek jde připravovat i masti. Rozpustí se asi 25 dkg vazelíny nebo jiného tuku a povaří se v něm 2 polévkové lžíce bylinek na mírném ohni po dobu 15 minut.

Obklady

Připraví se bavlněná látka a namočí se do horkého odvaru nebo nálevu. obklad se přikládá na postižené místo tak horký, jak je jen možné. Po vychladnutí se obklad vymění.

Bylinky - placky

Čerstvé bylinky - rozdrcené se přikládají přímo na kůži a přikrývají se kouskem plátna.

Rostliny

Aloe - přikládá se při bolesti přímo na kůži a k úlevě při popáleninách, řezných ranách, odřeninách, ale pomáhá i proti vráskám. Z listů se dělají placky, které se přikládají na kůži při poštípání hmyzem, zanícené kůži a drsné kůži.

Alojsie citrónová - pozor nevhodná při těhotenství - způsobuje stahy dělohy. Nálev se používá při poruchách trávení, při nadýmání, žaludečních křečích, astmatu, neuralgii, migréně, závrati, bušení srdce, pálení žáhy, proti depresím.

Nálev - 2 lžičky alojsie, 1/4 l vařící vody - nalije se vařící voda na bylinku a nechá se 10 minut vylouhovat. Potom se scedí a pije se.

Andělika lékařská - čaj z ní pomáhá při bolestech žaludku, střevních potížích, ulevuje při bolestech zubů, a zabraňuje nadýmání. Podporuje chuť k jídlu, má povzbuzující účinek proti chřipce a nachlazení.

Nálev - 30 g andělikových listů, 1/2 l vařící vody, nalije se vařící voda na listy a nechá se 15 minut vylouhovat. Scedí se.

Anýz vonný - má antiseptické a antiparazitní vlastnosti. Čistí rány a je vhodný při zákožce svrabové.. Pití čaje z anýzu před jídlem pomáhá proti nadýmání a pomáhá trávení. Oslazený medem pomáhá proti kašli a nachlazení. U kojích maminek zvyšuje tvorbu mléka.

Americký Jilm - používá se na čištění kůže a jako tonikum. Z jeho kůry se připravuje speciální jídlo, které mohou konzumovat i velmi oslabené zažívací orgány, aniž by je zvrátily. Jako součást mýdla je výborným prostředníkem uklidňujícím pokožku.

Americká Krušina - je vhodná na zácpu, ale nesmí se užívat stále. Je vhodná pro mladé i straré lidi.

Barvínek - používá se při nadměrném krvácení při menstruaci, tak i při slabém krvácení mimo menstruaci, rovněž při krvácení hemeroidů. Také je vhodný při krvácení z nosu, dásní a zánětu slepého střeva. Barvínek se přidává do masti proti lupénce, ekzémy a kožní vředy.

Benzoe -prášek se používá k vyčištění kůže, protože má natibakteriální účinky. Výpary je možno inhalovat při zánětu hrtanu a průdušek.

Bez Černý, listy - používají se při problémech s močovými cestami a na léčení nachlazení, proti bolestem hlavy, Šťává má blahodárný účinek na podrážděné oči.

Čaj z bezinkových květů - přelije se 2 lžičky čerstvých nebo sušených květů 1 šálkem vařící vody a nechá se 10 minut louhovat. pije se 3 x denně..

Benedikt Lékařský - čistí krev, kožní nemoci, závratě

Česnek - má mnoho dobrých vlastností, čistí krev, mírní silný kašel, zbavuje zácpy a pročišťuje střeva

Barosma Batulina - stimulant používaný při močových potížích a zánětech mochýře.

Brutnák Lékařský -užitečný při hrudních potížích

Černý Rybíz, listy - zchlazuje, používá se při bolení v krku, při kašli, kataru

Čistec lesní - kolika, dna, játra

Damiana - tonikum pro nervózní a oslabené osoby. Používá se také jako sexuální stimulant

Děhel Andělika - povzbuzující a aromatická. Používá se při ledvinových problémech a k vyvolání pocení. Také je vhodný na srdce, slezinu a ledviny.

Dřišťál - zastavuje afty, obecné tonikum, také odstraňuje žloutenku

Habr obecný - používá se na krvácející hemeroidy a při krvácení z ran. Tekutý extrakt je vhodný při řadě potíží - rány, vyvrtnutí, pohmožděniny

Heřmánek - pomáhá u nervových potížích, pomáhá zvládat vzteklost hlavně u žen před menstruací, hojí.

Hluchavka Bílá - podlitiny, ischias, dna

Hřebíček - olej z hřebíčku je lékem pro pomalulu pracující zažívání. Podávají se dvě kapky na čajovou lžičku cukru.

Chelone Glabra - proti chorobám žlučníku, čistící a tonický účinek. Používá se na chronickou zácpu, při poruchách zažívání, žloutence, hlístech u dětí.

Chmel - čistič krve, posiluje žluč. Polštářek naplněný chmelem léčí nespavost.

Janovec Metlatý - používá se pži žlužníkových potížích, zejména při žlučníkových kamenech. Teplý obklad je vhodný na zlomené kosti. Čistí celý organizmus, při delším působení léčí nádory.

Jasan, listy - používá se na dnu, artritidu. Také rozpouští tukové tumory, urychluje spalování tuků.

Jirtocel - zchlazující bylina. Čerstvé listy pomůžou zmírnit potíže po štípnutím hmzem, pokud je aplikujete ihned.Také se velmi často používá s dlašími bylinami na čištění krve.

Jetel Luční - dobrý čistič krve. Čaj připravený z květů je výborným tonikem pro děti a zesláblé osoby.

Konopáč - mírně projímavá bylina. Mírní horečku a bolesti v kloubech.

Kokořík - pohmožděniny, pomáhá krevnímu oběhu

Kopřiva - pomáhá na pročištění krve.

Kozlík lékařský - kořen se používá na léčení nespavosti, není návykový. Také je dobrý při tlumení bolestí v mnoha částech těla.

Kuklík - vhodný při průjmech, srdce, podporuje hojení

Lopuch - používá se k čištění krve, také je vhodný na ledvinové potíže, protijed při otravě rtutí, užitečný při léčení kožních potíží

Máta Polej - pomáhá při ženských potížích , zklidňuje žaludek , pomáhá při nevolnostech

Malinovník, listy - je to známý prostředek k usnadnění porodu. Listy ostružníku a jahodníku mají podobné účinky, ale maliník se považuje za nejlepší.

Meduňka Lékařská - zmírňuje horečku, vyvolává mírné pocení, působí na játra, také obnovuje kůži, je to všeobecný lék

Měsíček - (Bidens) - prospívá při dně

Měsiček - (Tagetes) - Mast léčí řadu kožních potíží. Na urychlení hojivového procesu je vhodnější než jodová tinktura. Květy a listy jde použít do salátu.

Orsej Jarní - používá se při léčení hemeroidů, často ve směsi s Habrem Obecným

Ostružník, Listy - užitečný při průjmech

Pampeliška , kořen - většinou se suší, listy je možné použít na salát. Bílá šťáva ze stonku léčí bradavice, zbavuje jich pacienta ve velmi krátké době.

Plicník Lékařský - je vhodným lékem na kašel a všechny hrudní potíže

Podbělec Obecný - na všechny astmatické potíže. Směs podbělu s dalšími bylinkami je vhodným prostředkem při astmatu.

Poměnka Bahenní - lék na úporný kašel

Popenec Břečťanovitý - není to přímo břečťan. je to velmi dobrý lék na revmatismus, poruchy zažívání a ledvinové potíže.

Prlina Rolní - používá se při zánětech

Řasa Měchýřnatá - dává se do koupelí při artritidě a revmatických potížích

Řepíček - používá se na kašel, při ochablosti střev a při průjmu.

Senna, Listy - používajíse většinou v kombinaci se zázvorem proti zácpě.

Sléz - většinou se používá při kašli a nachlazení

Světlík - lék na posílení očí, často je součást směsí.

Svízel - lék snižující horečku, také je velmi prospěšný při žlučových kamenech a písku.

Třezalka Tečkovaná - vhodná na nervové potíže, uklidňuje, tlumí neprese, pomáhá tlumit hysterii, navozuje pocit klidu.

Vachta Trojlistá - používá se při jaterních potížích a kožních chorobách. Rovněž je dobrá při artritidě.

Violka - vhodná do salátu. Tvrdí se, že léčí rakovinnové nádory, když se popužije s hlavičkami červeného jetele.

Vlaštovičník Větší - vhodný na infekci očí, také je vhodný při žloutence

Vodilka - používá se na katar. extrakt by se měl používat opatrně a po kapkách a pouze s vodou.

Vratič - čerstvé listy jde použít do salátu. sušená rostlina se používá při hysterii, ranní nevolnosti a na vypuzení hlístů.